На Рівненщині місцева громада вирішила відреставрувати пам’ятку XVIII століття. Йдеться про скульптуру “Христос Боремельський”: Ісус у терновому вінку падає під вагою хреста, коли йде на Голгофу. Втілення цих намірів наблизила перемога в обласному конкурсі проєктів розвитку територіальних громад.

Про це повідомляє Суспільне.

Скульптуру “Христос Боремельский” іменують за назвою села Боремель у Демидівському районі, у якому розташована ця пам’ятка місцевого значення. Коли та чому її тут встановили – інформують таблички на постаменті.
Христос Боремельський“Написано, що на честь перенесення ікони Спаса Боремельського, Ісуса під Хрестом, було збудовано нову церкву. Зі старої дерев’яної церкви перенесли ікону, церкву розібрали, а на її місці встановили пам’ятник”, – розповідає голова Фонду реставраторів України Євгеній Заблоцький.

Ікону вивезли з Боремля у Першу світову війну. Де вона зараз – невідомо.

Христос Боремельський“Це історична реконструкція одного з науковців, скоріш за все, польських – “правдивий візерунок Ісуса в Боремлю”. Ісус Христос і 33 хрести, які символізують Його вік. Ікона досить незвична, цікавий сюжет”, – каже голова Фонду реставраторів. – Що ж до скульптури, то вона з вапняку, а постамент мурований з цегли. Сама скульптура теж частково обмазана цементом, що погано впливає на її стан”.
Христос Боремельський

“Мешканці Боремля зауваження давали, що в такому стані – я побачив. Тому прийняли рішення її на початках хоч якось зберегти. Зробити навіс. Наступний крок – це було написання проєкту, виграли і стали з Женею шукати, кого б запросити сюди із дослідників, георадарників, щоб знати більше, як його відреставрувати”, – каже голова Боремельської громади Віктор Корінь.

Георадаром обстежують ділянку розмірами 12 на 18 метрів.
“Тут колись стояла стара церква, і зараз ми проводимо георадарне сканування, щоб зрозуміти, що під землею. Бо, може, лишилися крипти, якісь поховання і підземні споруди. Зараз ми зробимо площадну зйомку, потім зробимо обробку, видамо археологам, щоб вони вже цільово копали, щоб не брати всю площу, а де щось є”, – пояснює директор лабораторії неруйнівних методів дослідження Андрій Кадун.
Христос БоремельськийЩе у листопаді скульптуру в Боремлі обстежили архітектори-реставратори з Києва.

“Вони зробили обмір пам’ятника, взяли проби кладочоного розчину, самої цегли, визначили стан, проблеми. Сьогодні розробляється технологічна картка, як, яким чином і якими кроками потрібно підходити до реставрації. Буде сама проєктно-кошторисна документація, де буде вартість вказана. По вартості зараз важко сказати”, – зазначає голова Фонду реставраторів України Євгеній Заблоцький.

Христос БоремельськийОбстеження пам’ятки та проєктно-кошторисну документацію на реставрацію роблять у рамках проєкту “Боремельщина туристична”, який переміг в обласному конкурсі розвитку місцевих громад. 149 тисяч гривень – це гроші обласного бюджету, а майже 50 тисяч – місцевої громади.