Гощанська територіальна громада хоче відновити каплицю-костел біля села Симонів. Місцеві жителі вже звернулися за допомогою до культурно-просвітницького центру імені Томаша Сосновського. Роботи розпочали з прибирання каплиці-костелу та організували толоку.

Про це повідомляє Суспільне.

Точний час побудови каплиці-костелу біля села Симонів Гощанської тергромади на Рівненщині – невідомий. Одні припущення базуються на спогадах старожилів, за якими каплицю збудували у 30-х роках минулого століття і вона була діючою менш як 10 років. За іншою версією, її появу пов’язують із родиною Сосновських, які раніше були власниками цих земель. У радянські часи каплицю занедбали, але півметрові стіни вціліли.

Толока в Симонові
Фото Суспільного

9-го грудня з 10-ї ранку біля каплиці-костелу на околиці Симонова організували толоку. Територію довкола будівлі та всередині розчищають комунальники Гощанської ОТГ.

“Пам’ятки архітектури, треба дивитися за ними, треба прочищати, щоб людям, дітям лишалося”, – каже один з волонтерів.

“Все ми порозчищаємо, і цю, й ту сторону, все зробимо до толку, позбираємо сміття”, – сказав двірник комунального підприємства Гощанської ОТГ Юрій Радчук.

Толока в Симонові
Фото Суспільного
“Відновлення культурної спадщини – це одна з принципових позицій в розвитку нашої громади. З чого треба починати – з благоустрою. От ми його сьогодні й робимо. Люди зацікавляться, знайдуться меценати, будуть допомагати, будуть розвивати. Далі, за можливості, будемо робити дах, стіни, вікна – те, що відбувалося й із садибою в Гощі”, – каже голова Гощанської громади Микола Панчук.
Толока в Симонові
Фото Суспільного

На толоку до каплиці-костелу приїхав і голова Рівненського культурно-просвітницького центру імені Томаша Сосновського Ярослав Ковальчук.

“Бо ми знаємо історично, що власниками Симонова були Сосновські. Не так багато залишилося історичних споруд на території Волині, які асоціюються із Сосновськими. Бачите, яка гарна місцева, і тут, скоріше всього, був маєток, це уже з розповідей місцевих жителів. Але історично і архівно ми поки не маємо таких документів, що це була за споруда”, – розповідає Ярослав Ковальчук.

Толока в Симонові
Фото Суспільного

У тридцятих роках минулого століття орендарем цих земель був пан Задемський. І він, імовірно, збудував тоді цю каплицю-костел. На служби сюди приїздили католики із сусідніх сіл.

А з приходом радянської влади у 1939-му році каплиця-костел вже була недіюча, –  припускає волонтер Петро Коробчук з Гощі. Свою розповідь він теж базує не на історичних фактах, а спогадах старожилів.

“Піднімалися сюдою і заходили. Матір Божа по центру була он, подивіться, зразу образ виділяється. Тут були парафіяни, молилися тут, були ікони. Може, дослідники десь щось побачать в стінах. Сьогодні поприбираємо вже це все“, – каже волонтер Петро Коробчук.
Толока в Симонові
Фото Суспільного

“А тут, я думаю, проводили обряди, коли народилося дитя, хрестилося. А тут уже були ксьондзи. Посередині, сподіваємося, що то був підземний хід. А це вже було добудовано”, – додає волонтер.

Толока в Симонові
Фото Суспільного

Цю добудову зробили вже за радянських часів і місцевий колгосп використовував її для сушіння й зберігання хмелю. У 80-х роках минулого століття розібрали покрівлю каплиці-костелу, а півметрові стіни культової споруди стоять і донині.

У планах Ярослава Ковальчука – відшукати історичні факти про цю каплицю і залучити кошти на її реставрацію.

Толока в Симонові“Готуємо в майбутньому написання проєктів на Європейський Союз, переважно на Польщу, де будемо дійсно шукати кошти на відновлення каплиці. Щоб її відреставрувати у тому вигляді, яка вона була. Чи це культова споруда, чи якийсь центр молодіжний, де буде цікаво місцевим жителям, переважно Гощанської ОТГ”, – зазначив голова Рівненського культурно-просвітницького центру імені Томаша Сосновського Ярослав Ковальчук.