У селі Боремель Демидівського району на Рівненщині археологи розкопали цегляну кладку польського палацу XVIII століття. А також знайшли фрагменти кераміки, скла і мідні монети тієї доби. На мурування натрапили під час розвідкової експедиції, яку організували в рамках проєкту “Боремельщина туристична”.

Про це повідомляє Суспільне.

Розкопки в Боремлі
Фото Суспільного

“Виявили фрагмент кладки. Скоріше за все, що це мощення подвір’я палацу, палацу Чацьких”,  каже голова Фонду реставраторів України Євгеній Заблоцький.

Розкопки в Боремлі
Фото Суспільного

Кілька днів у селі Боремель досліджують територію палацового комплексу. Його заклав колишній власник Францішек Чацький наприкінці 18-го століття.

“Палац був знищений 19 квітня 1831 року, тут відбулася найбільша битва Польського повстання. Ця вся ділянка – це територія палацу. Досить великий маєток був з двома флігелями, триповерховий. Є і замальовка Наполеона Орди, вже самих руїн, і історична реконструкція” – каже Євгеній Заблоцький.

Розкопки в Боремлі
Фото Суспільного

Реконструкція рівненської архітекторки Ольги Михайлишин і замальовка польсько-білоруського художника 19-го століття Наполеона Орди  це два відомі нині зображення зруйнованого палацу,  зазначив археолог.

Розкопки в Боремлі
Фото Суспільного

“Згідно з замальовкою Наполеона Орди, палац розташовувався флігелями в тому напрямку і, скоріше за все, що на підвищенні – це основна частина будівлі. Сьогодні знаходиться під пшеницею. Тому дослідження не проводимо, щоб не пошкодити врожай”– розповідає голова Фонду реставраторів України.

Палацовий комплекс займав приблизно гектар,  припускає Євгеній Заблоцький і пояснює, що попередньо цю території обстежили георадаром і визначили, де зробити розвідкові розкопи.

Розкопки в БоремліДва метри – саме таку глибину довелося прокопати, щоб натрапити на предмети, якими, імовірно, користувалися в часи існування палацу”,  пояснює керівник археологічної експедиції Олексій Войтюк.
Розкопки в Боремлі“Кераміка 17-го століття, яка побутувала і використовувалася власниками замку, а, можливо, й жителями палацу. І ось така цікава річ – фрагмент скла, шибка скляна, теж, скоріше за все, 18-го століття. Воно неоднорідне, можливо, гутного походження”,  каже Олексій Войтюк.
Окрім кераміки та скла, натрапили на залізні предмети та мідні монети.
“Треба чистити, але зазвичай вони коронні або литовського типу. Тобто тут буде з одного боку зображення Яна Казимира, з протилежного боку – польський орел, або литовська погоня. І прописується рік 1663 до 1667, тобто це середина десь 17-го століття. Цікавою є знахідка фрагменту вістря для розв’язування такелажу з рогу оленя”, – розповів керівник експедиції.

Розвідкову експедицію тут провели у рамках проєкту “Боремельщина туристична”, який переміг 2020 року в обласному конкурсі розвитку територіальних громад.

“Майже 200 тисяч гривень. 150 обласний бюджет і 43 наших. І в тому числі в нас є партнери. Тут скільки плугів пройшло, скільки років оралося. Домовлялися, що ми не дуже будемо нищити їхні посіви зараз, бо основна частина городів приватизована. Якщо дослідимо більше – будемо домовлятися з людьми, щоб більше і глибше дослідити”, – зазначив голова Боремельської громади Віктор Корінь.

Розкопки в БоремліЦю територію місцеві досі називають Замчисько, адже до палацу на цьому місті був замок Курцевичів, які перед Чацькими володіли цими землями, – каже Віктор Корінь. І в його планах на наступний рік знову запросити науковців для ґрунтовнішого дослідження цієї території.

А виявлені під час розвідкових розкопок знахідки презентують у звітній археологічній виставці 23-го грудня в обласному краєзнавчому музеї.