Першу в Україні Шевченкіану у вигляді вишиваних книг створила Олена Медведєва. Це 4 різноформатні “Кобзарі” з ілюстраціями, вишитими хрестиком і шовкографією. Першим у цій серії був фоліант у шкіряній палітурці, торік була виготовлена мініатюра. А цьогоріч завдяки карантину вдалося завершити ще два “Кобзарі”. Їх уперше Олена Медведєва показала Суспільному.

З вишитої і спеціально пошитої для фоліантів сумки Олена Медведєва дістає Шевченкового “Кобзаря”.

Медведєва
Фото Суспільного

“Перша ластівка, можна так навіть сказати. 1840-го року видання, але вишитий у 2013-му році. Це книга-мандрівниця, бо увесь Майдан, який відбувався в Києві, вона прожила у музеї Шевченка на Козиному болоті за 50 метрів від майдану”, – розповідає засновниця видавництва “Креативна книга” Олена Медведєва.

Медведєва
Фото Суспільного

Цей “Кобзар” у шкіряній палітурці і вагою 3,5 кілограми, побував у краєзнавчих музеях різних обласних центрів, у дитсадках, школах і вишах. Потому книга повернулася в Рівне і надихнула Олену Медведєву знову взятися за Шевченкове слово.

Дворічну роботу над ось таким “Кобзарем” Олена Медведєва завершила кілька місяців тому.

Медведєва
Фото Суспільного

“”Кобзар” в полотняній сорочці, неймовірно тепла на дотик. Тому що обкладинка виготовлена з домотканого полотна ручної роботи”, – розповідає Олена Медведєва.

Медведєва
Фото Суспільного

Ілюстрований цей “Кобзар” ранніми офортами Тараса Шевченка. Їх Олена Медведєва виконала в техніці шовкографії.

Медведєва
Фото Суспільного

Сторінки й палітурку “Кобзаря” Олена Медведєва оформила візерунком 19-го століття. Вага книги – понад 3 кілограми.

Медведєва
Фото Суспільного

Паралельно Олена Медведєва вишила Шевченкове слово в мініатюрі.

“А ось цей – буквально кілька тижнів тому. Тобто він свіженький, свіженький, ще пахне фарбою, клеєм, ниточками, ще можна відчути на дотик рух голочки. Мій улюблений, бо дуже зручного формату. Ілюстрація Штенберга – єдина, яка була в першому “Кобзарі” Тараса Шевченка”, – каже мисткиня.
Медведєва
Фото Суспільного

“Кобзарі” Олени Медведєвої різняться не лише розмірами, а й мовою.

МедведєваДо слова, мініатюрний “Кобзар” вишивався сучасною мовою, решта – мовою оригіналу.