Стареньку рівненську хатину, якій майже 200 років, розібрали й перевезли до етнорезиденції “Ладомирія”. Реконструкцію планують завершити до кінця листопада, розповів Суспільному керівник ГО “Центр дослідження і відродження Волині” Володимир Дзьобак. Каже, що таких хатин в Рівненській області лишилось одиниці.

У вересні 2020 року на вулиці Шевченка, 65, що у Рівному, розібрали автентичну хатинку з 200-літньою історією. Її перевезли на територію етнорезиденції “Ладомирія” Радивилівського району. Реконструкцію хатини планують завершити до кінця листопада, – розповів керівник ГО “Центр дослідження і відродження Волині” Володимир Дзьобак.

“Ми все по елементиках досліджуємо. І пробуємо їх відродити саме такі, які були колись. До прикладу, двері були не на завісах, а на так званих бігунах. Також ми дослідили, які були печі саме на той період. Є один цікавий екземпляр і ми його там будемо відновлювати”, – розповів Володимир Дзьобак.

Рівненщина: 200 літній будинок тепер у музеї
Фото – Володимир Дзьобак

Щоб максимально відновити хатину реставратори шукають старі колоди з таких же будівель. Вони мають підходити за розміром, – уточнює Володимир Дзьобак. Оскільки у давнину хати будували різних розмірів, такі елементи підібрати важко.

200-літній "шевченківський" будинок з Рівного тепер у музеї
Фото – Володимир Дзьобак

“Частину необхідних матеріалів знайшли. Решту робимо так, як прийнято в реконструкції: беремо сучасні колоди, їх висушуємо і заміняємо замість тих, що вже порохняві. Ми вже поставили зруб будинку та обробили спеціальними речовинами колоди, щоб зберегти автентичність”, – додає він.

Рівненщина: 200 літній будинок тепер у музеї
Фото – Володимир Дзьобак

У хатині потрібно доробити дах, вікна, двері та постелити нову підлогу, схожу до автентичної. Знадвору та усередині будівлю планують “поліпити” глиною. Відео, як готувати глину для ліплення горища хати, готують у автентичний спосіб пан Володимир опублікував у своєму Facebook.

“Цінність хатини в тому, що їй 180 років, а хат, яким по 200 років – мало. Такі є лише в Пирогово й у Шевченківському гаї у Львові. І все”, – уточнює Володимир Дзьобак.

Рівненщина: 200 літній будинок тепер у музеї
Фото – Володимир Дзьобак

Подібні будинки є частиною історії нашого регіону, – акцентує керівник Центру. Більшість із них знищені під час бойових дій та при створенні колгоспів. Таких хатинок на території Полісся та Волині – одиниці. Після реконструкції хатинку відкриють для усіх охочих. У скільки обійдеться реконструкція “шевченківської” хатини, у Центрі дослідження і відродження Волині не кажуть.