Ніл Хасевич – несправедливо забутий герой – «генерал інформаційної війни» УПА. У новій відеорозмові команда «Фронтери» разом з Братами Капрановими розповіли історію відважного хлопця, приреченого на невідомість.

Про це повідомляє ЧаРівне.

Команда Міжнародного літературного фестивалю «Фронтера» за підтримки Українського культурного фонду розпочала зйомку серії відео про важливих, забутих чи невизнаних персоналій Великої Волині. Одна з розмов – про художника та громадсько-політичного діяча Ніла Хасевича. Зйомки відбувалися в Рівному, Клевані та Луцьку, а згадували митця відомі українські письменники Брати Капранови, які свого часу написали книгу «Паперові солдати», саме про цього художника-борця.

На бульварі Директорії у Рівному стоїть пам’ятник, чи не єдиний в Україні. На ньому – Ніл Хасевич, чоловік, який заслуговує на шану, повагу і захват. У юному віці на переїзді він з мамою потрапив під потяг. Залишився сиротою та втратив ногу. Проте хлопець мав мрію й впевнено йшов до її здійснення. Він умів працювати з деревом, тому самостійно виготовив собі протез й подався на навчання до Варшави. Так почалася його історія як митця – художника та графіка.

Проте минуле століття було досить буремним, тож замість того, аби заробляти гроші малярством та їхати навчатися до Америки, він почав вести активну громадську-політичну діяльність й опинився в криївках УПА.

«Ми зараз з вами ведемо інформаційну війну. Її правила і її традиції ідуть від Ніла Хасевича. Він був найбільшим творцем пропагандистських матеріалів УПА. Він був генералом інформаційної війни УПА», – розповідають Брати Капранови.

Найбільша трагедія Ніла Хасевича в тому, що він був таємницею за життя. Адже чоловіка не можна було «викрити», його постать намагалися знищити й після смерті. «Для художника  найгірше – це невідомість», – вважають письменники. Його ім’я було забороненим, знищувалися навіть історичні книги, де були натяки на цього митця.

Не стало Ніла Хасевича через облаву на криївку поблизу Клевані, де теж відбулася частина відеорозмови Капранових. До речі, вбивця й кат митця – Борис Стекляр теж жив у Рівному й помер менш як десять років тому.

«Нам казали, що треба було змінити ім’я в книзі», – розповіли письменники про свою книгу, де згаданий полковник КДБ.

До речі, оригінали робіт Ніла Хасевича зберігаються у Волинському краєзнавчому музеї. Брати Капранови мали нагоду чи не вперше побачити їх наживо.