На Рівненщині у селищі Демидівка вирішили сортувати, пресувати та продавати відходи. А за отримані гроші озеленюють райцентр.

У селищній раді кажуть: люди охоче прийняли ініціативу та самостійно сортують сміття вдома. В планах – розширити діяльність та пресувати відходи з інших сільрад, – пише Суспільне.

Прес для сміття в райцентрі придбали ще у 2019-му році. Техніка обійшлася у 48 тисяч гривень. Гроші взяли з так званого екологічного рахунку, який закладали в бюджет селищної ради для проєктів зі збереження довкілля.

Сміття збирали по всьому селищу, каже голова Демидівської територіальної громади Віктор Іщук. Долучалися школярі, які влаштовували толоки. Окремо домовилися з підприємцями, аби ті не спалювали паперові відходи, а віддавали їх селищній раді.

Для того, аби сміття не доводилося сортувати перед пресом, по Демидівці розставили спеціально придбані контейнери для різного типу відходів – пластику, скла, паперу.

“Спочатку на наповнення контейнерів йшло кілька тижнів. А зараз контейнери наповнюються менш ніж за тиждень. Люди зрозуміли, що сортувати сміття корисно, в першу чергу, для них і тепер активно долучилися до справи”, – розповідає керівник ОТГ Віктор Іщук.
Саме спресоване сміття громада продає. Макулатуру та пластик купують переробні підприємства у Луцьку. За виручені гроші купують насіння рослин для озеленення Демидівки, інвентар та спецодяг для двірників.

“Заробітку як такого немає. Виходить майже один на один. Але плюс таки є – ніякі пляшки не валяються чи пакетики не літають”, – каже Віктор Іщук.

У селищі вже є готовий спільний проєкт із сусідніми сільськими радами та громадами з розширення діяльності. Сільради збираються купити ще один прес та баки для Вовковиївської сільської ради Демидівського району та пресувати сміття з Бокіймівської ОТГ Млинівського району.

У самій Демидівці, каже Віктор Іщук, прес все ж не вирішує всієї проблеми з утилізацією сміття. Бо існують відходи, які не пресуються, тож наявність полігонів для вивозу побутового непотребу досі актуальна.