Працівники Музею історії сільського господарства Волині-скансен, що в селищі Рокині Луцького району, напередодні Міжнародного дня музеїв реставрували та відкрили новий екскурсійний об’єкт експозиції просто неба «Козацький зимівник».

Про це повідомив на своїй сторінці у фейсбуці директор музею Олександр Середюк, – пише Конкурент.

В одній із етнографічних експедицій, яка проходила по хуторах і селах Західного Полісся ще у 2006 році, директор музею угледів невеличку хату, що стояла пусткою в селі Теклине Камінь-Каширського району. Він відразу визначив, що це унікальна пам’ятка народної архітектури. І вирішив організувати таку в Рокинях.

Хатина збудована із трьох частин: хата-сіни-комора, розміром 6 х15 метрів, проте має унікальну властивість, аналогів якої нема серед інших стародавніх народних архітектурних конструкцій. Оригінальність її полягає в тому, що вона виготовлена на основі енергозберігаючої технології. Мудрі поліщуки ще в ті часи, не володіючи сучасною термінологією, будували свої оселі не тільки затишними, а й енергозберігаючими. Так, з північної сторони стіна хати повністю захищена ще однією прибудовою, що називається двірець. Він служив власнику за допоміжні господарські споруди: невеличкий склад-майстерню дошок, дерев’яних коліс, бочок тощо. Це одночасно було повітряною «подушкою» для оселі.

«Два роки йшли переговори із власником хати. Коли нарешті дійшли згоди і оформили договір купівлі-продажі, розгорнулися політичні події в нашій країні. У 2014 році з допомогою друзів з Камінь-Каширська у селі Видричі невелика бригада взялася за демонтаж хати», – розповів Олександр Середюк. 

Та не відразу було розпочато реставрацію і встановлення хатки, адже не було фінансування.  Лише у 2016 році з Любешівського району приїхали спеціалісти і взялися за справу.

Цікавим елементом хати є піч, що об’єднана з грубкою і плитою. Чимало часу і сил довелось затратити на реставрацію і внутрішнє оздоблення стародавньої хатини. У  доброму стані збереглися і ужиткові речі та стародавні меблі; діжі, калдуби, заготовки до дерев’яних коліс та пошиття взуття, лавки та інші господарські речі.

“Ця хата стане новим оригінальним експонатом експозиції просто неба в «Козацькому зимівнику», що свідчитиме про мудрість і працелюбність наших предків – українців. Такого типу хати не має жодний музей-скансен в Україні. Бо такі типи хат будували лише у далекому Поліссі, на Камінь-Каширсьщині і Любешівщині. Тепер вона після клопіткої і тривалої реставрації буде не менш привабливою та затишною, як і решта козацьких осель у Волинському музеї-скансені”, – йдеться у повідомленні.