Жіноча сукня може розповісти про настрій, світогляд, переживання її власниці. Вона промовляє легко, ніжно, але впевнено заявляє про себе світові. У ній може приховуватися чимало таємниць та закладатися безліч смислів.
Про сукні, моду, світовідчуття, творчість спілкуємося із… журналісткою, маркетологинею, засновницею творчої майстерні CHISTOTEL, рівнянкою Іриною Мороз.

Тебе знають насамперед, як проникливу та спостережливу журналістку. Як виникла ідея шити власний одяг?

Ідея з’явилася на морі в Одесі. Тоді був час відволіктися від журналістики і, в одній із гарячих маршруток, озвучити ідею – створювати натуральний одяг для прекрасних жінок та дівчат.
Згодом, вже на пляжі, я лежала і перебирала назви в голові для бренду. Це був своєрідний запал, вогонь всередині, який вже важко було зупинити. Добре, що ідею тоді підтримав чоловік. І теж своєрідно «захворів» бажанням ризикнути.


Розкажи, як народився CHISTOTEL, як продумувала назву, ідею? Як вибираєш партнерів?

Філософія CHISTOTEL почалася набагато раніше в моєму житті. Одного разу я просто дозволила собі красиву, дуже жіночну й не дешеву сукню. Вона збирала компліменти та піднімала мені настрій кожного разу, коли її одягаю. І, знаєте, ця сукня не була святковою чи шикарною, вона була – проста, магія була в дечому іншому – це я себе почувала в ній не просто, мені було затишно і я випромінювала радість, а сукня це лише вдало підкреслювала. От я й подумала, чому не зробити цю філософію доступнішою й для інших прекрасних леді.
Вибір матеріалу тривав довго. Найбільше сподобався льон – бо це про якість, натуральність, стійкість, наші слов’янські традиції та антибактеріальні властивості.
Перші три сукні CHISTOTEL шили в майстерні на замовлення. Довго радилися, крутили ескізи, уявляли, а потім заземлялися. Та все ж вийшло дуже колоритно. Згодом, ці плаття ми фотографували у Будапешті для перших постів і в Instagram.
Досі ношу ці вбрання, вони – найулюбленіші, багато пережили зі мною.

Де шукаєш клієнтів? Чи маєш якісь критерії вибору, кому шити? Який портрет ідеального клієнта чи клієнтки Ірини Мороз?

Дівчата самі нас знаходять через Instagram, рідше через Facebook або просто через живі знайомства. Ми – дуже нішевий бренд, знаходимося за межами fast fashion, шиємо індивідуально, спілкуємося тепло та дружньо. Часто, саме я дізнаюся про якісь приємні новини від дівчат, очікування дитини – потрібна сукня, одруження в горах, переїзд у нову країну, важливі події у житті – усім тим дівчата діляться з нами і це до сліз душевно буває.
Ідеальний портрет? Давайте конкретизуємо і пофантазуємо. Ця жінка знає, що вона прекрасна, підкреслює свою жіночність сукнями та спідничками, вона знає, яким приємним для тіла можуть бути натуральні матеріали і як це комфортно ,коли речі пошиті саме для твоєї неповторної фігури. Цією жінкою захоплюються інші, бо вона має природній шарм та чуттєвість. Думаю, що ця жінка живе в кожній із нас. Просто не всі її випускають на волю.

Яким тканинам надаєш перевагу? Де їх замовляєш?

Це переважно – льон. Експерименти з іншими тканинами та текстурами поки не вдаються. Наш льон – білоруський, 100% натуральний, я довіряю нашому постачальнику і маю особисті зв’язки з ним. Для мне матеріал – це дуже важливо. Як і важливо, щоб ця сукня ще довго-довго супроводжувала власницю в прекрасних моментах її життя.

«З роками я зрозумів, що найголовніше в жіночій сукні – це жінка, яка його носить», – казав Ів Сен Лоран. А чи буває, що приходить панянка із ідеєю сукні, а ти бачиш її геть інакше? Як доходите спільного рішення? Чи буває, що не берешся за замовлення?

Ми працюємо й онлайн, тому буває й гірше, коли ми пошили сукню, а панянка, не такою її собі уявляла чи взагалі передумала. Тоді ми перероблюємо замовлення за власний кошт або повертаємо кошти. Нам важливо, щоб жінка любила цю сукню. Все інше – другорядне. Та, здебільшого – велика приємність читати відгуки захоплення від клієнтів. Ще більша приємність – бачити фото, де дівчата сяють у сукнях від CHISTOTEL і помітно вирізняються з-поміж інших панянок.

На сторінці майстерні у Facebook кожне фото виробу супроводжується глибоким дописом. Помітно, що ти відчуваєш не лише людей, але й вироби. Як народжують ці дописи?

Через любов (посміхається – редакційне). Все, що ти любиш, народжується з легкістю та натхненням. Так і слова-супровід до нашого одягу. Все, що мені потрібно – трохи тиші та можливість заглибитися у щось прекрасне.

Твої вироби не можна назвати буденними. Кожен має власну родзинку, ніби кличе підкорювати світ, дарувати красу. Але кажуть, що «людину найкраще проявляє її домашній, буденний одяг», чи шиєш такий? Чи все ж твої вироби – для особливих днів?

Одяг CHISTOTEL – це про будні, які можна зробити нашими головними святами. Це коли ти почуваєшся легко, вільно, красиво і не докладала до цього зусиль. Це коли одяг гармонізує із твоїм внутрішнім світом краси. І навіть, коли настрій не «ок» – одягай свою улюблену сукню, випий кави та посміхнися відображенню, це бадьорить та додає сили на весь день.

Український авторський одяг недешевий. На це іноді нарікають покупці, адже у масмаркеті можна купити сукню за кілька сотень гривень. Як ти підходиш до питання формування ціни?

Враховуючи, що ми не шиємо великими партіями та не закуповуємо тканину цілими рулонами, то ця справа не є для мене надто прибутковою. І я намагаюся формувати ціну так, щоб жінка могла із своєї заплатані дозволити собі цю сукню. Це лише питання розставлених пріоритетів – 5 кофтинок із масмаркету чи одна якісна та гарна річ.

Яким замовленням пишаєшся?

Ох, вони всі такі різні були. Часто, неповторні фасони, яких навіть на фото немає. Але нехай це буде наше перше замовлення. Коли цю гірчичну сукню замовили через Instagram, я пищала від радості так, що люди навколо подумали, що я зійшла з розуму. А потім був вдячний відгук і я знову пищала від радості (сміється).

Які маєш дизайнерські мрії? Що та кому хотіла б пошити?

Я б хотіла пошити сукню для співачки – Каті Чілі, таку білу із стародавнього льону та автентичного мережива.

Яка філософія твого стилю? Чи є якась ключова ідея твого бренду?

Любов – єдиний зміст всього та філософія нашого стилю . І пам’ятайте, всі жінки – красиві та унікальні. Питання лише, чи вміємо ми проявляти та відкривати цей природній дар.

Як знаходиш час на всі свої заняття? Що тебе мотивує?

Часу не вистачає, як і у всіх. А мотивує бажання створювати. Післясмак від того дуже казковий.

Можеш описати ідеальний лук для осіннього дня?

Біла лляна сорочка із широкими, вільними рукавами та дерев’яними ґудзиками, щоб було видно тонкі, оголені кисті рук, у поєднанні із яскравою, гірчичною сукнею на бретельках, одягнутою наверх. Можна підперезатися ремінцем, взути улюблені черевики, взяти капелюха та накинути пальто. І найважливіша деталь образу – посмішка та живий блиск в очах.

Що побажаєш нашими читачам?

Цінувати моменти, навіть буденність робити красивою, любити себе і всіх, сміятися на повну, вірити в дива та відкритися назустріч щастю. Це простіше, ніж ви собі придумали.

У матеріалі використані світлини зі сторінки проекту CHISTOTEL у соціальній мережі Facebook.