Їх 13 і у них 20 днів. За цей час вони мають створити унікальні етнокостюми та розробити власний бренд. Інтригує, егежбо?! Розкриємо частину карт: у містечку Радивилів, що на Рівненщині, небайдужі вирішили відновити українське етно. Роки старань, недоспаних ночей, пошуку нового у старенькому етно,нових зморшок на обличчі, планів в голові і безліч ідей – і ось, 1 вересня у Радивилові відбулося урочисте відкриття Етнорезиденції дизайну та моди «Ладомирія». Ідейним натхненником цього проекту став очільник «Центру дослідження та відновлення Волині» Володимир Дзьобак.

Завдяки його любові до етно та немалому бажанню показати українське світу, на базі Етнорезиденції дизайну та моди «Ладомирія» тоді ж стартує стартап-інтенсив «Майстерня етнобрендів 2019».

Світлина від Ладомирія.

Успішна реалізація проекту стала можливою завдяки Українському культурному фонду, підкреслює Володимир Дзьобак.

Світлина від Ладомирія.

Відтак, 13 учасників з різних куточків України впродовж 20 днів вивчали автентичні технології ткацтва та шиття. В результаті усі учасниці проекту створили нові актуальні етнобренди одягу. Але про це – згодом.

З чого все розпочалося?

Картинки по запросу серпанок володимир дзьобак

Вже 10 років як у Радивилові на Рівненщині працюють над відтворенням традиційного одягу України. Спочатку ретельно відшуковуючи майже втрачені костюми, сукні, запаски, крайки. Потім, стібок за стібком, шили нові, повністю аналогічні до автентичних, вироби. Для цього було відновлено та виготовлено такі ж ткацькі верстати, на яких працювали ткалі ще 100 років тому. Це дало змогу створити наново унікальну тканину – серпанок, яким здавна славилася Волинь.

Картинки по запросу серпанок володимир дзьобак

«На певному етапі ми зрозуміли, що наші знання, той практичний досвід, який ми здобули протягом такого довгого шляху – не має належати тільки нам. Це те, чим була багата
Україна завжди, що дуже органічно інтегрується у сучасність і що буде
актуальним і завтра – тож ми зобов’язані передати все, що знаємо, далі. І учасники проекту, впевнений, стануть нашими однодумцями і співавторами нових течій в українській моді. З іншого боку ми бачили і відчули, що існуючі етнобренди не враховують минулої традиції, вони відірвані від прадавніх джерел. Ба більше – часто густо, не маючи бази, знань, майстерності, варварські відрізають вишиті, виткані елементи автентичних речей доточуючи до власних «сучасних» виробів. Все це і спонукало нас до започаткування цього проекту», – пояснює Володимир Дзьобак.

Вчитися, вчитися, і ще раз вчитися. А потім і відроджувати втрачене

Впродовж 20 днів навчання та практичної роботи 13 учасників з усієї України створювали нові зразки одягу, аксесуарів, які стали першими в їх майбутніх колекціях сучасного українського вбрання. І, для того аби ці колекції побачила широка аудиторія, організатори додали до тематичних знань ті, які необхідні в наш час для успіху будь- якого майстра – лекції з побудови бренду, бізнес-планування, інтернет-просування.

Світлина від Ладомирія.

«Таким чином, народилося 13 нових українських стартапів у сфері моди та, сподіваємося, таку ж кількість успішних українських етнобрендів одягу та аксесуарів», – зазначає Володимир Дзьобак.

Світлина від Ладомирія.

Навчання було вмістким, подекуди важким, але від того – не менш цікавим. Майстри ткацької майстерні у Етнорезиденції, використовуючи відновлену етніку, створювали сучасні колекції одягу, та, в рамках стартового проекту «Ладомирії» – «Майстерня етнобрендів 2019» передали свої знання та вміння іншим модельєрам та дизайнерам – і початківцям, і тим, що вже мають досвід – щоб створити не тільки нове сучасне вбрання, а й нові тенденції в українській моді.

Учасницям стартап- інтенсиву «Майстерня етнобрендів-2019» викладали секрети майстерності в етно справжні професіонали своєї справи.

21-річна організаторка проекту, рівненська етнодизайнерка, дворазова переможниця конкурсу молодих дизайнерів «1 Look» Анна Павлюк (Міскевич) – саме одна із них.

Світлина від Ладомирія.

«Особисто я з дівчатами працювала над композицією для створення ескізів. Ми розглядали приклади останніх колекцій світових дизайнерів. Ми вчилися, вчилися, і ще раз вчилися! А ще ткали, шили, вишивали, вирізали, приміряли – і так по колу. Я надихнулася роботами дівчат, адже вони – це відображення того регіону,тих культурних традицій, звідки вони до нас приїхали. Привідкриючи вам завісу, розповім, що планую вихід своєї нової колекції. Унікальний етнічний арт-простір «Ладомирія» – це те місце, де хочеться творити знову і знову, більше і більше», – твердить Анна Павлюк (Міскевич).

Світлина від Ладомирія.

«Ладомирія»: портал між минулим і майбутнім

Таким чином, «Ладомирія» стала таким собі порталом, який поєднав минуле з майбутнім, захід і схід, південь і північ, каже учасниця проекту з Володимира Волинського, вишивальниця Мар‘яна Олещук.

Світлина від Ладомирія.

Бо ж усі учасниці стартапу – з різних куточків України, і творили вони вбрання теж з елементами різнобічного українського етно. І у кожного історія любові до своєї справи – різна, але усіх у цьому поєднала «Ладомирія».

Світлина від Ладомирія.

«Я «підсіла» на голку нещодавно – вишиваю стрічками лише 6 років. В пошив українського одягу закохалася завдяки сестрі – та теж вишивальниця. Взяти участь у проекті етнобрендів мене закликали друзі. У нас у Володимирі-Волинському є творча організація «Creative studio». Як тільки мої колежанки побачили стартап-інтенсив «Майстерня етнобрендів 2019», просто ніби «змусили» мене податися туди. І не пропагадали. Дякую їм за це», – розповідає натхненна працею у «Ладомирії» Мар‘яна Олещук.

Світлина від Ладомирія.

Впродовж 10 днів, майстриня розробила лляну сукню, вишиту стрічками. Виріб класичного крою з інтерпретацією силуета стародавніх сорочок, а низ – жінка оздобила тонкою бавовняною марлівкою. І головне – виконала сукню в рідних серцю волинських кольорах. Вишивальниця каже, що при створенні виробу надихалася рідною землею.

Коли я запитую Мар‘яну Олещук, якими б трьома словами вона описала «Ладомирію», вона коротко каже: «Це люди мого серця». Й нічого додати!

Світлина від Ладомирія.

Результатом 20-денних напрацювань жінки також став бренд «Кrosna».

Світлина від Ладомирія.

І ще 12 брендів та 12 виробів, відповідно, інших учасниць проекту.

Світлина від Ладомирія.

День Х

21 вересня на проекті стало вирішальним та прощальним днем у хорошому сенсі цього слова. Учасниці урочисто представляли свої вироби і розповідали про свої бренди. Таким чином, як казав раніше Володимир Дзьобак, кожною майстринею було «народжено» власний бренд. Вони повинні їх розвивати у співпраці з унікальним арт-простором «Ладомирія».

Відтак, задуми дизайнерів трансформувалися у нові і цікаві марки одягу: TEREN (Наталія Лаврик), CROSNA (вишивка стрічками), Гірчиця (етнодизайн, Ксенія Горбачова), ЧАЛАЧАЙ (Оксана Старостіна), DZHERELA (Галина Шминець), Пташка Райська (Оксана Нечитайло), Kalyniuk (Марія Калинюк), РуЖна (Оксана Риндзак), KASHEMIR (Наталія Хомік), Kaypa (Анастасія Зимка),  ZHAGA (Олена Руда), ODA (Олена Довженко), MOON (Анастасія Славець).

Презентуючи свої вироби та бренди, учасниці відверто зізнавалися, що не хочуть розлучатися із іншими «ладомирцями». А презентувати вироби та бренди у день Х допомагали майстриням представники та представниці компанії ARTmodels.

Світлина від Ладомирія.

«Колаборація» з «ARTmodels»: почали із костюмів

Світлина від Ладомирія.

Очільниця компанії Оксана Ігас з легкістю пригадує знайомство із «Центром дослідження і відродження Волині».

«Володимир Дзьобак разом із колегами з «Центром дослідження і відродження Волині» років 7 назад досліджували український костюм. Вони їздили селами, і по частинці збирали одяг старовинний. Таким чином, вони реконструювали це вбрання, весь ансамбль: і камізельку, і вінок, і спідницю, і фартух, і блузу – весь комплект. Тоді з‘явилася ідея показати ці вбрання. Костюми було презентовано відомими рівненськими особистостями на «Староволинських вечорницях» в рамках «Fashion time». Відтоді компанія «ARTmodels» та «Центр дослідження та відродження Волині» дали вдалий старт спільним проектам, яких нас, я впевнена, чекає надалі ще багацько. Цікаво й те, що Володимир Дзьобак звертався до нас за допомогою у пошуку молодих етнодизайнерів. Ми порадили Анну Павлюк (Міскевич). І їхня співпраця теж вилилася у щось більше: дівчина стала одним із організаторів стартап-інтенсиву «Майстерня етнобрендів 2019»», – розповідає Оксана Ігас.

Важливо ще й те, що у календар українських свят Оксана Ігас та Володимир Дзьобак внесли спільно напрацьований День традиційного костюма.

Картинки по запросу день традиційного костюма

«Перший для нас День традиційного костюма організовано разом із Музеєм Івана Гончара», – додає Оксана Ігас.

Картинки по запросу день традиційного костюма

Вона пояснює, що співпраця виявилася настільки вдалою, що на презентації етнорезиденції «Ладомирії» ARTmodels просто не могли не бути.

«У «Ладомирії» 1 вересня ми презентували відроджені етнокостюми. А вже 21 вересня ми були вбрані та дефілювали у новостворених майстринями вбраннях», – зазначає очільниця компанії ARTmodels Оксана Ігас.

Світлина від Ладомирія.

Традиційно питаю її, що ж для неї Етнорезиденція дизайну та моди
«Ладомирія». А Оксана – саме та, хто дійсно невидимою червоною стрічкою наче поєднана із цим місцем. Вона ж каже: «Ладомирія» – це збереження традицій і їх вдала інтерпретація в сучасність. Проект цінний тим, що береже етно. І будує фундамент, на якому тримається Україна».

Світлина від Ладомирія.

Фото з відкритих джерел